Na začátek to může znít překvapivě , ale je žádoucí aby dítě přišlo do kontaktu s potenciálně alergenními potravinami během svého prvního roku života. Je to proto , aby imunitní systém byl natrénován a posílen v ranném věku dítěte. Podle nejnovějších vědeckých poznatků je pro děti velmi výhodné právě pro děti náchylné k alergiím . Proto kravské mléko , ryby a vajíčka by se měla podávat postupně , podle potřeb dítěte od počátku 5. měsíce věku . I v případě ještě kojených děté , náchylných k alergiím by se kravské mléko mělo přimíchávat v malých dávkách do večerní obilné kaše .
Co je alergie ?
Skutečná alergie na potravinu znamená , že lidský imunitní systém je přecitlivělý na specifický protein , který obsahuje potravina. Proteiny, které jsou spouštěči alergií se nazývají alergeny .Protože různé potraviny obsahují hodně rozdílné proteiny , alergickí reakce se spouští velmi individuálně jen po kontaktu s konkrétní potravinou nebo složkou potraviny. Na druhou stranu , v případě jiného typu nesnášenlivosti není imunitní systém zapojen , např. při nesnášenlivosti laktózy nebo lepku.
Alergické příznaky
Příznaky u dětí se obyčejně projevují na kůži a v trávícím traktu . Projevují se jako suchá , šupinatá nebo mokvavá místa na kůži , pod krkem se mohou velmi rychle objevit nepříjemně svědící pupínky . Alergii také naznačují projevy jako pravidelné zvracení , průjem a krev ve stolici po požití konkrétní potraviny .
Role mateřského mléka pro alergickou prevenci
Mateřské mléko je nejvhodnější prevencí proti alergii u kojenců . V prvních hodinách po narození je mléko obvzlášť bohaté na imunitní látky a podporuje odolnost dítěte. Můžeme ho nazvat první orálně podávanou vakcínou . Mateřské mléko nejlépe vyhovuje potřebám kojenců a zajišťuje všechny výživné látky , které dítě potřebuje . Nesnášenlivost mateřského mléka je extrémně výjimečná . Pokud dítě pouze kojíme , je dítě chráněné , protože nedostává jiné mléko a tudíž nepřijde do brzkého kontaktu s možnými alergeny jako je kravské mléko nebo sojové. I když později přidáme dodatečnou výživu , potom je kojení stále možné a žádoucí. To proto , že dodatečná výživa je kompatibilní s mateřským
mlékem . To samé platí pro lepek , proteinovou složku , která je obsažena ve většině typů obilí . Proto je skvělé pokud je obilná kaše připravována s mateřským mlékem a 1-3 denní pokrmy jsou stále ještě mateřské mléko .
Naše doporučení pro nízko alergenní dietu :
Obecná doporučení :
Jestliže chcete aby si vaše děťátko zvykalo na doplňkovou stravu postupně ,potom bude nejlépe když budete znát možnou nesnášenlivost nebo alergie. Takové doporučení z praxe : Přidejte pouze jednu doplňkovou stravu týdně a nahraďte tím pouze jedno krmení denně , tak po dobu jednoho měsíce .
Alergickou prevenci můžete podpořit během kojení i správným výběrem doplňkové stravy .Vařená zelenina a ovoce jsou vhodné jako první doplňková strava protože spouští alergii o mnoho méně nežli čerstvé ovoce a zelenina.
Jedno-obilné kaše obsahující pouze jeden druh obilí se velmi hodí jako doplněk stravy . Bezlepková prosná kaše se může například připravit s ovocem nebo zeleninou jako bezmléčná . Kombinace obilí s mateřským mlékem v obilné kaši je obvzlášť výhodná.