Jestliže se objeví alergie na kravské mléko ,potom nesmíte krmit děťátko žádným kravským mlékem ani jinými výrobky z kravského mléka v jakékoli formě .
Naštěstí tato alergie může často vymizet . Proto mnohá batolata , která mívala tyto problémy začíná mléko a mléčné výrobky bez problémů tolerovat zhruba okolo 3. roku věku. Kdy budete moci konkrétně znovu podávat mléčné výrobky se musíte zeptat svého pediatra.
Co dělat v případě odhalení alergie na kravské mléko :
V tomto případě je nevhodné začínat s podáváním následného kravského mléka .
Dokonce i skryté složky mléka jako mléčný prášek , protein v mléku ( kasein ), smetana se musí vynechat . Pokud nevíte , zeptejte se přímo u výrobce !
Současná úroveň pokroku v potravinářské výrobě dovoluje nabídnout hypoallergenné potraviny (HA produkty) které zajišťují nejlepší možnou ochranu a prevenci vzniku alergie na kravské mléko , právě v době přechodu od kojení k mléčné výživě . Protein v kravském mléce je snížen natolik , že se sníží na minimum i alergeny samotné.
Ale protože hypoalergenní výživa je založena na kravském mléce , stále mléko obsahuje určité množství více méně neporušených proteinových složek. Imunitní systém , který je již nastaven na tyto složky proto zareaguje .Proto HA mléka nejsou vhodná pro již existující alergii na proteiny z kravského mléka a nesmí se dále podávat.
V takovém případě se musí podávat náhradní výživa. Zvláštní vlastností této výživy je její schopnost hydrolýzy proteinů , které jsou maximálně sníženy . Ostatní živiny jako karbohydráty , mléčný tuk , vitaminy a minerály jsou přidány na postupném principu .
Rostlinná mléka jako sojové , ovesné a mandlové nejsou vhodná jako náhrada kojení , protože neobsahují důležité živiny . Takové potraviny mohou být podávány nejdříve až jako nápoj po přechodu na běžnou stravu ( ale po cca 1. roce života) ,pokud je třeba rozmanitosti ve výživě . Mléka od dalších zvířat jako kozí , ovčí nebo od klisen se nedoporučují , protože bez zvláštní úpravy nesplňují požadavky na výživu dítěte .