fbpx
Nachhaltig von Anfang an
Holle Familie
FAQ

Nejčastěji kladené otázky

Během prvního roku dítěte je velmi důležité dbát na nutričně hodnotnu a vyváženou stravu. Prvních 6 měsíců je pro dítě výhradně mléčné období. Doporučujeme dát přednost mléku mateřskému. Pokud však není možné kojit, je vhodné zvolit kvalitní kojeneckou výživu, která nahradí mléko mateřské.

Výběr kojeneckého mléka je opravdu důležitý. V dnešní době veškerá mléka schválená kontrolní komisí EU splňují standardy pro UM – vitamíny, minerály a probiotické látky – a jsou vhodná pro dětské přikrmování. Avšak stále existuje rozdíl mezi mléčnými formulemi. Je důležité dbát na původ surovin, na texturu a chuť. Naše UM obsahují nejen všechny zdraví prospěšné látky, které kojenec nezbytně potřebuje, ale také kvalitní suroviny, které převyšují standardy BIO EU. Navíc díky inovativní technologii, která dává přednost nižšímu obsahu laktózy, naše mléka nejsou zbytečně přeslazená a děti zasytí na delší dobu.

Naše UM z kravského mléka obsahují následující složky:

  1. Odtučněné mléko z Demeter hospodářství
  2. Vyvážené množství tuků
  3. Laktózu v adekvátním množství
  4. Vitamíny A, B, C, D, E, K
  5. Minerální látky
  6. DHA rostlinného původu
  7. Složky pro podporu imunity
  8. omega-3 mastné kyseliny DHA a ALA

Jaký je rozdíl mezi kojeneckou mléčnou výživou PRE a mléčnou výživou 1?

Pokud kojení není možné, nebo nedostačující, Holle Vám nabízí mléčnou kojeneckou výživu vhodnou pro miminko již od narození. Můžete si vybrat rovnou ze tří variant:

  • Počáteční kojenecké mléko 1 na bázi kravského mléka
  • Počáteční kozí kojenecké mléko 1 na bázi kozího mléka
  • Počáteční A2 kojenecké mléko 1 na bázi bílkoviny A2 β-kaseinu

Kdy zvolit počáteční kojenecké mléko 1 na bázi kravího, nebo kozího mléka, či A2 β-kaseinu?
V případě, že se vaše děťátko vypořádá s laktózou hůře, zejména ve fázi zrání trávícího traktu ihned po porodu, je lepší uvažovat nad kozím kojeneckým mlékem anebo kojeneckým mlékem na bázi bílkoviny A2 β-kaseinu. Obě tyto formule jsou lépe stravitelné než kravské mléko – kozí mléko díky odlišnému složení mastných kyselin s nižším podílem laktózy a mléčná výživa A2 díky obsahu bílkoviny A2 β-kaseinu.

Kdy lze začít s mléčnou výživou 2?

Holle bio mléčná výživa by měla být nasazena od 6. měsíce věku děťátka. Doporučujeme kombinovat s kašičkou a příkrmy.

Proč podávat mléko s ohledem na věk dítěte? 

Pokračovací mléčné výživy (2, 3) obsahují více železa a jódu něž počáteční formule. Dále obsahují různá množství olisacharidů pro přísun energie. Množství mléka je dávkované tak, aby odpovídalo požadavkům každého děťátka od druhé poloviny prvního roku děťátka. Množství je uzpůsobeno i s ohledem na zavádění příkrmů a kašiček během přechodu k rodinné stravě.

Mléko 4. Pro jaké období je určené? 

Mléčná výživa 4, která je dostupná pouze v BIO kvalitě, je vhodná i pro děti po ukončeném prvním roku. Díky vyváženému množství nutričních hodnot a minerálů budete mít jistotu, že vaše děťátko i nadále bude přijímat zdraví prospěšné látky, které děťátko zatím není schopno získat z rodinné stravy. V pokročilém věku dítěte doporučujeme podávat mléko v hrnečku.

Proč dát přednost kozímu kojeneckému mléku?

Kozí kojenecké mléko se stává čím dál více oblíbené. Je to zejména kvůli takřka totožným vlastnostem s mateřským mlékem. Obsahuje vyvážené množství nasycených mastných kyselin DHA a ALA, skvěle stravitelnou bílkovinu A2 β-kaseinu a spoustu důležitých vitamínů a minerálů. Navíc jako jediné kojenecké mléko může být bez kokosového a bez palmového oleje, protože obsahuje správné množství kyseliny palmitové, která je nejvíce zastoupenou složkou v mateřském mléce (24 %).

Rozhodně se nemusíte bát vůně a chuti. Kozí mléko příjemně voní a skvěle chutná.

Maltodextrin – co to znamená?

Maltodextrin je oligosacharid, který se připravuje enzymatickým štěpením škrobu a tvoří ho molekuly glukózy. Slouží jako zdroj energie a vyskytuje se přirozeně v mateřském mléku. Existují tři druhy olisacharidů, které se používají v UM – laktóza, maltodextrin a kukuřičný sirup.

U Holle jen organická a speciálně upravená forma maltodextrinu, která lépe zasytí!

My v Holle jsme si vybrali speciálně upravený maltodextrin* DE 19 z organických surovin, který má kratší řetězec než škrob (i proto ho nezaměňujte za bezvýznamná ‘zahušťovadla’ a ‘sladidla’) a tudíž není tak sladký jako laktóza a je vhodnější pro miminka citlivější na laktózu**. Navíc náš maltodextrin zasytí na delší dobu, protože uvolňuje energii pomaleji než obyčejné cukry, které se přirozeně vyskytují v laktóze. Díky tomu se i lépe vstřebává. Nedávné studie také prokázaly pozitivní efekt maltodextrinu na kognitivní funkce v porovnání s laktózou***.

Přirozená chuť mléka bez přeslazení!

Věříme, že přislazené mléko, díky vyššímu poměru laktózy, může v průběhu času vytvořit v dítěti závislost na cukru. A toho bychom se rádi vyvarovali. Díky kombinaci laktózy a organického maltodextrin se Holle mléka chutí, jako jedny z mála UM, velmi podobají mléku přirozenému. To i vychází ze zkušeností maminek.

* odpovídá relevantním nařízením a regulím v Německu a zemích EU No. 127/2016

**da Silva, R.C. and Ferdaus, M.J., 2023. Technological Advances in Infant Formula Ingredients.

***Clouard, C., Le Bourgot, C., Respondek, F., Bolhuis, J.E. and Gerrits, W.J., 2018. A milk formula containing maltodextrin, vs. lactose, as main carbohydrate source, improves cognitive performance of piglets in a spatial task. Scientific Reports, 8(1), p.9433.

Proč je palmový olej obsažen v mléčných výživách na bázi kravského mléka?

Palmový olej je jediný, který obsahuje vysoké množství nasycených mastných kyselin. Zároveň jako jedný obsahuje vhodné množství kyseliny palmitové, která je nejvíce zastoupenou mastnou kyselinou v mateřském mléce (přibližně 24% ze všech mastných kyselin)*. Tato kombinace prospívá správnému vývoji dítěte, skvěle se tráví a podporuje imunitní systém. Nikdy nebyly skutečně prokázané jakékoliv negativní vlivy tohoto oleje** na růst, či vývoj dítěte*** – vychází se z desítky let prověřeného užívání. Ba naopak se jedná o jediný olej, který může nahradit esenciálně důležitou kyselinu palmitovou.

Proč dát přednost palmovému oleji před kokosovým olejem?

Kokosový olej obsahuje vyšší množství kyseliny laurové a myristové, které nejsou vhodné pro kojence. Mohou způsobovat zdravotní problémy jako je například nadměrné nadýmání nebo průjem. Navíc u citlivějších miminek může dojít k alergické reakci.

Kozí mléko – přírodní alternativa bez palmového oleje.

Kozí mléko oproti kravskému mléku přirozeně obsahuje vyvážené množství nasycených mastných kyselin a není nutné dodávat kyselinu palmitovou****. Proto jako jediné mléko může být bez palmového oleje a kokosového oleje.

U náš můžete mít jistotu vskutku udržitelného palmového oleje!

Protože jsme si vědomi, jaké neetické praktiky jsou spojené s palmovým olejem, odebíráme palmový olej jen od udržitelných farem v Kolumbii, kde se bere ohled na etickou a ekologickou produkci. Nepouživají se pesticidy, je zakázáno vypalovaní deštných pralesů k získávání půdy a dbá se na spravedlivé zacházení s farmáři.

*Lee et al. „https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6232911/“ Front Pediatr. 2018; 6: 313

**Bronsky, J., Campoy, C., Embleton, N., Fewtrell, M., Mis, N.F., Gerasimidis, K., Hojsak, I., Hulst, J., Indrio, F., Lapillonne, A. and Molgaard, C., 2019. Palm oil and beta-palmitate in infant formula: a position paper by the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN) Committee on Nutrition. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, 68(5), pp.742-760.

***Hu, F., Piao, M., Yang, C., Diao, Q. and Tu, Y., 2023. Effects of Coconut Oil and Palm Oil on Growth, Rumen Microbiota, and Fatty Acid Profile of Suckling Calves. Microorganisms, 11(3), p.655.

****Gallier, S., Tolenaars, L. and Prosser, C., 2020. Whole goat milk as a source of fat and milk fat globule membrane in infant formula. Nutrients, 12(11), p.3486.

Jak dlouho mohu skladovat připravenou mléčnou výživu?

Dle doporučení lékařů je vhodně podávat mléko vždy čerstvě připravené. Kojenecká mléčná výživa by se neměla ohřívat a jakékoliv nedopité množství mléka by nemělo být znovu použito.

Pro noční krmení je vhodné připravit si do termosky vodu ohřátou na 50 stupňů celsia. Předpřipravené množství sušené mléčné výživy v lahvičce pak ve vhodnou dobu z poloviny zalijte teplou vodou, protřepejte a přilijte vodu vychlazenou. Po přípravě ihned podávejte.

Jak správně připravit Holle příkrmy?

Holle příkrmy jsou určeny dětem již od 5 měsíce. Jsou vhodné k okamžité konzumaci – studené nebo teplé. Doporučujeme nejdříve zavádět zeleninové nebo masové jednodruhové příkrmy. Postupně můžete přejít i na ovocné varianty.

Veškeré příkrmy jsou bez přidaných cukrů, GMO surovin, konzervantů a náhražek. Barvy příkrmů se mohou měnit s ohledem na stav nezpracované suroviny. Tato nekonzistentnost je známkou skutečně naturálních a čerstvých* produktů.

Jak na přípravu?
K přípravě příkrmu potřebujete 1-2 věci: lžičku a kastrůlek. Nejdříve promíchejte obsah skleničky čistou lžičkou. V případě ohřevu příkrmů vložte skleničku do vodní lázně, přimíchejte jednu lžičku dětského oleje a vařte na mírném ohni, dokavaď nebude příkrm dostatečně teplý. Příkrm můžete skladovat maximálně 24 hodin po otevření.

*Známkou čerstvosti je samotné víčko. Pokud je víčko nevypouklé, znamená to, že je příkrm čerstvý a vhodný ke konzumaci. My tento stav kontrolujeme před každou expedicí k našim distributorům, abychom měli jistotu, že se k vašim dětem dostanou pouze produkty v prvotřídní kvalitě.

Proč je součástí každého balení mléčné kojenecké formule odměrka?

I přesto, že se snažíme minimalizovat obalové materiály, považujeme za nezbytné poskytnout odměrku v každém balení mléčné kojenecké výživy. Díky odměrkám budete mít jistotu, že konzistence mléka je ideální. Děťátku tak dopřejte perfektní stravu, která prospívá jeho zažívání a správnému vývoji. 
Odměrky jsou plně recyklovatelné, proto vás prosíme po vyřazení vhodit do tříděného odpadu.

Proč není nutné převařit cereální kaše Holle?

Důvodem je fakt, že veškeré ceréálie prochází u nás sterilizačním procesem ve formě zahřívání: nejdříve cereálie smícháme s vodou a zahříváme na 60-90 °C po dobu 30 sekund. Poté vysušíme a rozemeleme. Tento proces zajistí, že jsou cereálie lépe stravitelné.

Vy pak svému děťátku můžete cereálie přidávat například do ovocných příkrmů, aniž by musely projít další tepelnou úpravou.

 

Jak správně připravit Holle mléčné i nemléčné kaše?

Dle doporučení lékařů by se mělo začínat s kašovitými příkrmy od 5. měsíce věku dítěte. Doporučujeme začít s třemi druhy bezmléčných kaší.

Nemléčné kaše doporučujeme mixovat s vodou, kvůli vyššímu množství železa. Pro lepší strukturu můžete přimíchat teplejší vodu. Pokud jste ve spěchu, přidejte dvě lžíce cereálií přímo do ovocného příkrmů. Pro řidší konzistenci můžete přímých malé množství vody, dle vlastní potřeby. V případě zeleninových příkrmů doporučujeme přimíchat i lžičku Holle dětského oleje.

Pro přípravu mléčných kaší doporučujeme mléčné kaše Holle. Dávkujte dle návodu na obalu.

V případě vegetariánských variant doproučujeme smíchat 2 lžíce cereálií a 1 lžičku dětského oleje s zelinovým, nebo ovocným, pyré, jako náhradu za maso.

Jsou produkty Holle testovány eticky?

Jsme si vědomi toho, že jako výrobce kojenecké bio mléčné výživy a bio dětských potravin máme vysokou odpovědnost. Proto u nás můžete mít jistotu, že každý den vyrábíme výrobky s pečlivostí a pod dohledem odborníků. Testování produktů je prováděno eticky a splňuje přesné požadavky dle legislativních nařízení.

Na kvalitu nedohlížíme pouze při procesu zpracování a výroby, ale také při samotném pěstování a chovu. Dbáme na to, aby naši farmáři dodržovali přísné podmínky Demeter. Abychom zaručili kvalitu v každém produktu, pravidelně suroviny kontrolujeme.