Často kladené otázky

Co nabízí Holle pro naše děťátko hned po narození ?

Mateřské mléko je nejlepší výživa pro vaše děťátko . Doporučujeme abyste se zeptali na výhody kojení u odborníků ( váš lékař ,porodní asistenka, výživový specialista ) .Pokud již nebo vůbec nekojíte , potom doporučujeme Holle Organické dětské mléko Formule 1 . Holle Organické dětské mléko Formule 1 se může podávat od první lahvičky jako dodatečná výživa ke kojení nebo , pokud kojení není možné vůbec, jako úplná náhrada kojení.

V době kdy děťátko odstavujeme může být kojení postupně nahrazováno Holle Organickým dětským mlékem Formule 1.

Holle Organické dětské mléko Formule 1 od první lahvičky je :

 • připravené podle vzoru mateřského mléka
 • chutné a prospěšné
 • dostatečné
 • bez přídavku jakéhokoli cukru ( obsahuje přírodní cukr , mléčnou laktózu )
 • přirozeně bez lepku

Holle Organické dětské mléko Formule 1 můžeme použít :

 • hned od narození
 • jako jedinou výživu v prvních měsících
 • až do dovršení 1. roku života
 • jako dodatečnou výživu ke kojení
 • Holle Organické dětské mléko Formule 1 obsahuje všechny potřebné živiny které děťátko potřebuje od samého narození.

99% složek Holle Organického dětského mléka Formule 1 pochází z kontrolovaného organického hospodářství . Méně než 0.5% obsahu jsou přidané vitaminy a minerály , které dítě potřebuje , které ale nemohou být úplně přirozeně obsaženy v mléce . Garantujeme , že tyto složky nepochází z geneticky upravené produkce.

Příprava je rychlá a jednoduchá

Holle Organické dětské mléko Formule 1 se smíchá jen s převařenou vodou , potom schlazené a při 37°C je připravené ke krmení.

Prosím podívejte se na dávkování do tabulky a stejně tak si přečtěte všechny důležité informace na obale.

Holle Organické dětské mléko Formule 1 můžete koupit ve specializovaných prodejnách .( prodejny s bio / zdravou výživou , webshopy s dětskou stravou ).


Může se Organické dětské mléko Formule 1 doplnit Organickou dětskou rýžovou kaší?

Holle Organické dětské mléko Formule 1 je kompletní výživou do lahvičky a není třeba dodávat další přísady .Jestliže už ale samotná nestačí , můžeme přidat do lahvičky 1-3 čajové lžičky Holle Organické rýžové kaše nebo Holle Organické jahelné kaše. Mezi 4-6 měsícem je možné začít přidávat do stravy více Holle dětské následné mléko Formule 2.


Nemám dost vlastního mléka . Čím ho mám doplnit?

Efektivní množství přijaté potravy

Nejprve je důležité určit jestli děťátko opravdu dostává málo mléka . Abychom to zjistili , musíme určit kolik mléka zkonzumuje během celého dne , ne jenom během jednoho kojení. Zjistíme to tak , že si děťátko zvážíme před a po krmení .Rozdíl hodnot je efektivní množství přijaté potravy .Výsledek proberte s lékařem nebo porodní asistentkou .

Zvyšte tvorbu vašeho mateřského mléka

Další věcí , kterou můžete zkusit je zvýšit tvorbu vašeho mateřského mléka pitím čaje na podporu kojení Holle Organický kojící čaj. (vyrobený z kmína , fenyklu a anýzu ), nebo masáží vašich prsou olejem , který podporuje laktaci nebo častějším kojením .

Zvažte váš jídelníček

Dalším krokem je zvážit váš vlastní jídelníček . Během období ,kdy kojíte, byste měla jíst potraviny , které usnadňují tvorbu mléka , zatímco potraviny , které snižují tvorbu mléka byste měla vynechat.

Kterým potravinám se vyhnout:

 • káva , černý čaj , kakao , alkohol , sycené nápoje
 • citrusové ovoce , kyselé ovocné plody
 • cokoli co je kyselé jako džusy, ocet , kyselé konzervanty
 • různé druhy zelí (kromě květáku , brokolice )
 • žito
 • potraviny silně vystavené radiaci jako divočina , divoké plody , houby , vnitřnosti

Potraviny , které podporují mlékotvorbu:

 • bylinné čaje , (kmín , fenykl , anýz ), mlékotvorné čaje , nesycená nebo polosycená minerální voda, trnkový džus
 • mléko a mléčné výrobky jako smetana , kyselá smetana , jogurty a šlehačka
 • mandlové máslo , mandlové mléko a mandle jako takové
 • ovesné a ječmenné kaše , polévky a musli
 • čerstvou zeleninu a ovoce , mrkvový džus
 • přírodní sladidla jako kondenzovaný jablkový džus , med , melasa , sušené ovoce

Holle Organické dětské mléko Formule 1 jako doplněk

Když vyzkoušíme veškeré položky výše zmíněné a stále potřebujeme doplňkovou stravu pro miminko , můžeme použít Holle Organické dětské mléko Formule 1. Jeho chuť je vyvážená , takže miminko si nemůže navyknout na přeslazenou stravu.

Kromě sacharidové laktózy , Holle Organické dětské mléko Formule 1 od první lahvičky obsahuje další sacharid tzv. maltodextrin . Maltodextrin je komplex sacharidů (založený na částečné hydrolýze obilného škrobu ).


Kdy mohu podávat poprvé kaši?

V období mezi 4-6. měsícem kojec začíná potřebovat více jídla , které už nepokrývá mateřské mléko nebo výživa z lahvičky . Proto od této doby byste měly pomalu začínat s doplňkovou stravou .

Více informací o období doplňkové stravy a stravě samotné ( podle věku dítěte) naleznete zde:

Období doplňkové stravy
Období doplňkové stravy podle věku dítěte


Proč mám ředit mléko?

Kravské a mateřské mléko se odlišují v množství proteinů a minerálů a stejně tak i v množství sacharidů . V kravském mléce je více proteinů a minerálů oproti mléku mateřskému . Dítě musí vyloučit nadbytečné množství v moči přes ledviny . Protože se ledviny dítěte teprve začínají pomalu vyvíjet , musíme se vyhnout jejich příliš velké zátěži .

Proto je nutné upravovat kravské mléko fyziologickému stavu dítěte během prvních 6ti měsíců a to ředěním mléka vou v poměru 1:1.

Další důvod ředění kravského mléka je pomalé navykání dítěte na odlišné proteiny v kravském mléce obsažené.

V půli roce jsou ledviny dítěte už natolik vyvinuté , že můžeme začít s doplňkovou stravou a mléko už nemusíme ředit .

Jestliže je vaše dítě náchylné k alergiím , potom prosím kontaktujte svého lékaře , tak aby plán výživy odpovídal typu alergie vašeho dítěte. Potom připravujte výživu do lahvičky nebo kaši z čerstvého mléka v souladu s výživovým doporučením vašeho lékaře.


Může se Holle Organická dětská kaše také připravovat s vodou místo mléka? Po rozhovoru s naším pediatrem bych neměla mému dítěti podávat žádné kravské mléko do konce 1. roku.

V kapitole " Antialergická dieta " najdete mnoho informací o krmení dětí v případě jejich alergie na bílkoviny kravského mléka.


Vaše výrobky jsou celozrnné .Je vůbec možné aby dětský žaludek strávil celozrnnou stravu?

Už přes 60 let Holle používá celozrnné Demeter obilniny jak složku kojenecké a dětské výživy . Celozrnné plodiny jsou nedílnou složkou základní výživy .Nabízí hojnost důležitých výživných látek a složek jako bílkoviny , tuky , cukry , vlákniny , vitaminy , minerály a stopové prvky .Čistý škrob by sám dodal dostatek cukrů .

Protože při narození funkce ledvin a trávení ještě nejsou plně vyvinuté , děti nemohou dostatečně strávit nezpracované , čistě základní zrno . Tady Holle aplikuje své znalosti výrobních metod. Cukrová složka pocházející ze škrobu celozrného obilí je částečně přetvořena za tepla a vlhka. Díky této technologii se pro vaše dítě stává obilnina jednoduše stravitelná .

Holle celozrnné kaše kombinují ideál kaše nejvyšší kvality , která je děťátkem jednoduše stravitelná a jednoduché přípravy pro rodiče.

Již 4. generace dětí vyrůstá na výrobcích Holle!


Dudlík od lahvičky na mléko mívám ucpaný během krmení organickou dětskou kaší .Jaký dudlík mám použít

Naneštěstí neexistuje nějaký speciální dudlík vhodný pro krmení celozrnnou kaší . Vyrábí se pouze dudlíky pro mléka nebo pro kaše , které se mohou použít pro kaše nebo speciálně pro tekutá mléčné výživy . Proto doporučujeme opatrně zvětšit otvor v dudíku pro mléčnou výživu špičatými nůžkami podélným střihem . Když provedete několik nástřihů , měl by dudlík vyhovovat . Pro větší děti , které už polykají větší sousta použijte dudlík pro kaše .


Mohu si připravit mléko do lahvičky dříve večer na noční krmení?

Z principu by všechna jídla měla být připravena čerstě .Po období kojení , v případě , že se vaše děťátko v noci budí a chce jíst , tak zkušenosti ukazují , že čas na přípravu čerstvého jídla a čekání na schlazení je příliš dlouhé. Čím déle dítě pláče , tím déle bude trvat ho opět uspat . Také sourozenci nebo rodina mohou být rušeni. Proto doporučujeme si připravit noční jídlo před spaním dopředu. Až děťátko bude vyžadovat během noci jídlo ,lahvičku můžeme jen ohřát na teplotu vhodnou ke konzumaci. Mezitím by připravená porce měla být v lednici .V případě , že používáte sušené mléko k přípravě mléčné/kašovité stravy do lahvičky , měly byste vždy připravit porci čerstvou .( přečtěte si informace na obale na přípravu pokrmů z Holle Organických Instantních kaší).


Proč je důležité přidat rostlinný olej do dětské kaše?

Bezmléčná jídla jako zeleninová , bramborová , masová nebo ovocná a obilné kaše jsou skoro bez tuku. Abychom zvýšili přítomnost vitamínů rozpuštěných v tuku , musíme přidat do jídla rostlinný olej .To také zvyšuje množství základních mastných kyselin v jídle a s tím i přísun energie. Doporučujeme použít Holle organický dětský olej. Alternativně řepný nebo slunečnicový olej.

Doporučené dávkování na cca 200g kaše/stravy:
zeleninové / masité pokrmy : 2 čaj. lžičky
Ovocné nebo ovocno/cereální pokrmy :1 čaj. lžička


Proč mám přidat ovocnou šťávu bohatou na Vitamin C do dětské kaše / jídla?

Doporučujeme přidat ovocnou šťávu nebo ovocné pyré bohaté na vitamin C do věech zeleninových a mléčných cereálních pokrmů. To přirozeně zesiluje obsah vitamínů stravy a pomáhá také získat železo z pokrmu. Doporučujeme např. 2 pol. lžíce pomerančové šťávy nebo černého rybízu , 4-5 bobulek černého rybézu nebo jednoduše čtvrtku čerstvě nastrouhaného jablka.


Potřebuje mé děťátko napít po kojení?

Exkluzivně kojené děti dostanou veškerou potřebnou tekutinu s mateřským mlékem .Podobně i výživa do lahvičky zajistí vašemu dítěti dostatek tekutiny. Jenom za určitých okolností jako období horka nebo průjem , potřebujete compenzovat ztrátu tekutiny .A tak pokud má vaše dítě žízeň podávejte dodatečnou tekutinu . Holle Organický čaj pro děti je neslazený fenyklový čaj a je stejně vhodný jako nesycená minerální voda vhodná pro děti nebo převařená voda z kohoutku , samozřejmě dobré kvality .


Na co si dát pozor s prvními zoubky?

Správná péče o dětské zoubky je základem ke zdravým zubům během celého života . Rodiče se proto potřebují ujistit , že provádí správnou ústní hygienu od samého začátku. Už od prvních zoubků mohou rodiče začít s odtraňováním plaku jemnými bavlněnými tampony z povrchu zoubků. Výživa hraje důležitou roli ve správné péči o zuby . Během kojícího období vaše dítě nepotřebuje žádné dodatečné nápoje . Pokud začnete s odstavováním , pokračujte s kojením , výživou do lahvičky , vodou nebo neslazeným bylinným čajem . Ovocné džusy obsahují kyseliny které útočí na zubní sklovinu a tak bychom se jim měli vyhnout. Nikdy nenechávejte dítě cucat lahev nebo dudlík delší dobu což může ohrozit zoubky vašeho dítěte.

Různorodá neslazená strava během odstavování je vhodná pro vaše dítě . Nevyvážená a sladká strava brzy podpoří vznik zubního kazu u dítěte.